MİLLÎ MÜCADELE VE MEHMED ÂKİF

1.1.Millî Mücadele’nin Ana Karakteri

Millî Mücadele, Türk milletinin “varlık-yokluk mücadelesi”dir. Kazandığımız halde yıllarca eziyetini çektik; kaybetseydik her şey biterdi. Balkan Harbi’nden başlayıp 1922’ye kadar süren, farklı safhalarına farklı adlar da verilse, o, milletin varlığını sona erdirmeyi hedefleyen “yedi düvel”e karşı verilmiş bir haysiyet mücadelesidir.

Prof.Dr. SAADETTİN YILDIZ
Prof.Dr. SAADETTİN YILDIZ

Osmanlı devleti, yaşama ümidi hemen tümüyle tükenmiş bir “anne”ydi. O hasta bünyenin içindeki cevher, iyi bir ekibin elinde dirilebilir, doğrulup yürüyebilirdi. Mustafa Kemal ve silâh arkadaşları, ölmekte olan annenin karnından Türkiye Cumhuriyeti’ni sağ salim ayağa kaldırdılar. Bizim Millî Mücadelemizin asıl mânâsı ve mahiyeti budur.

Millî Mücadele yılları, Türk milletinin uzun tarihi içinde en zor zamanların başında gelir.

1.2.”Zor zaman”

Âkif, bu zor zamanda yaşadı: 93 Harbi dünyamızı alt üst ettiği zaman daha beş yaşını doldurmamıştı. Yirmi yaşını henüz geçmişken 1897 Yunan Harbi çıktı. Trablus, Balkan ve Birinci Dünya savaşlarında, artık, olgun bir şairdi. Millî Mücadele boyunca oradan oraya koştururken 50’sini doldurmamıştı. 63 yıllık ömrünün 45 yılı savaş veya savaş tehdidi içinde geçti. Bir imparatorluğun yıkıldığını gördü; yıkılmasın diye çok uğraşmıştı. Bir devletin kurulduğunu gördü; kuruluşun gerçekleşmesi için çok çalıştı. Kurtuluşun ve kuruluşun marşını yazmak da ona nasip oldu…

Paylaş
Facebooktwitter

Leave a comment