KATEGORİLER

PostHeaderIcon ŞEFTALİ BAHÇELERİ ‘Nİ TAHLİL DENEMESİ

ŞEFTALİ BAHÇELERİ ‘Nİ TAHLİL DENEMESİ  

1.Eserin kimliği


            Şeftali Bahçeleri, Refik Hâlid Karay’ın Memleket Hikâyeleri adlı kitabında yer almaktadır.1335’te (1919) yayınlanan bu hikâye, Sultan Abdülhamid zamanında geçmektedir. Yazarın, Anadolu’nun çeşitli yerlerinde geçirdiği sürgün hayatını sağlam gözlemlerle değerlendirdiği ve bu gözlemlerini eserlerinde başarıyla kullandığı anlaşılmaktadır.


 


            2.Eserin muhtevası


 


                        2.1. Konu / Özet


            Şeftali Bahçeleri, küçük bir Anadolu kasabasına Yazı İşleri Müdürü olarak gönderilen yeni fikirlere sahip idealist bir aydının, kokuşmuş bürokrasi çarkında eriyişi konusunu işlemektedir.


            Mülkiye mezunu Agâh Bey, okulu bitirdikten sonra Avrupa’ya kaçmış; affedilerek yurda dönüşünün ardından  bir müddet tutuklu kalmış; Akdeniz bölgesinde bir küçük kasabaya Tahrirat Müdürü olarak sürülmüştür. Milletin içinde bulunduğu sıkıntıları gidermek üzere işe koyulan bu idealist adam, kendisini bir “kurtarıcı” gibi görmektedir. Kasabadaki memurların gömülüp gittikleri sefahat hayatına asla karışmak istemez; teklifleri geri çevirir, direnir. Fakat zaman içinde, söylediklerinin memurlara hiçbir şekilde tesir etmediğini, kadısından mutasarrıfına herkesin ipin ucunu koyuverdiklerini görür, yavaş yavaş gevşer ve sonunda o da diğer memurlardan farksız, keyfine düşkün, zevklerinin esiri bir adam olup çıkar.Devamını İndirmek İçin TıklayınFacebook'ta paylaş